Aż 36. odrobionych pozycji w ciągu trzech wyścigów pokazało ogromny potencjał zawodnika Akademii Motorsportu ORLEN. Już podczas treningów było widać, że Polak będzie aspirował do walki o wysokie lokaty. Trzeci czas z całej stawki kierowców po wszystkich sesjach testowych napawał optymizmem. Kwalifikacje zakończyły się 9. pozycją Franka, co było lekkim niedosytem, ale jak na debiut w stawce 29. kierowców i tak były bardzo dobrym wynikiem, tym bardziej że było to P1 wśród debiutantów. Kilkadziesiąt minut po “czasówce” nadeszła jednak niemiła wiadomość. Kilku kierowców, a w tym Franek, zostali ukarani cofnięciem na koniec stawki, za niewystarczająco mocne zwolnienie przy żółtych flagach.

Zbieranie doświadczenia w debiucie nabrało jeszcze większego wydźwięku, ale kierowca zespołu Fortec Motorsport był gotowy do odrabiania strat. Zawodnicy nie mieli wiele czasu na wyprzedzanie, bo każdy z wyścigów przerywano przez neutralizację, a jeden zakończył się nawet czerwoną flagą. Udane manewry wyprzedzania, połączone z lekką ostrożnością, dały bardzo dobre efekty i zdobycze punktowe. Sam kierowca też liczył na więcej, ale po niefortunnej karze szybko odzyskał koncentrację i wyciągnął wszystko co się dało, nie podejmując przy tym nadmiernego ryzyka.

Oto jak skomentował swoje pierwsze zawody w bolidach jednomiejscowych:

“W ten weekend liczyłem na więcej pomimo tego, że to był mój debiut. Byłem dobrze przygotowany, kręciłem szybkie czasy na treningach, ale popełniłem mały, lecz kosztowny błąd w kwalifikacjach. Sędziowie byli bardzo szczegółowi, a ja w tym danym momencie, widocznie niewystarczająco uważny . Nie stworzyłem żadnego niebezpieczeństwa, ale muszę uszanować tę decyzję o karze. Jeden z zawodników stracił przez to samo Pole Position, więc myślę, że czuł się jeszcze bardziej rozczarowany. Podchodzę bardzo poważnie do moich startów i chciałem od samego debiutu pokazać się z jak najlepszej strony. Wyścigi były świetnym doświadczeniem, a manewry wyprzedzania dawały mi ogromną satysfakcję. Mogłem zdobyć więcej punktów, ale robiłem co w mojej mocy i odzyskałem wiele pozycji, dzięki czemu moja strata do czołówki nie jest wcale taka duża. Nie mogę doczekać się kolejnej rundy, na którą przyjadę jeszcze lepiej przygotowany!”

Wyniki Franciszka Cegielskiego – runda 1 (Silverstone)

  • Wyścig 1: P15 (P1 Rookie)
  • Wyścig 2: P21 (P6 Rookie)
  • Wyścig 3: P15 (P2 Rookie)

 

[inf. ze strony motosport.pzm.pl]